W jaki sposób dbać o podręczniki

Książki, które mogą służyć przez wiele lat

Kupując podręczniki, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można uchronić je przed zniszczeniem. Oczywiście, książki, których się używa, wyglądają nieco inaczej niż te, które dopiero co zostały kupione. Zużywanie się podręczników jest zjawiskiem nieuniknionym. Można jednak zadbać o to, żeby książki nawet po wielu latach były w dobrym stanie i nadal mogły umożliwiać zdobywanie wiedzy w przystępny sposób. Jedną z najprostszych metod na chronienie podręczników przed zniszczeniem, jest założenie na nie okładek. Takie okładki bez problemu można kupić w księgarniach (stacjonarnych albo internetowych) albo zrobić samemu. Choć samodzielnie zrobienie okładek na podręczniki może zająć chwilę, to tak naprawdę nie jest niczym trudnym i każdy, bez większego problemu będzie w stanie je zrobić.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby ochronić podręczniki przed zniszczeniem?

Choć może ci się to wydawać dziwne, to jedną z najważniejszych kwestii, pozwalających na chronienie podręczników przed zniszczeniem, jest wyrobienie sobie odpowiednich nawyków związanych z używaniem i przechowywaniem ich. Podręczniki powinny mieć swoje miejsce. Możesz je trzymać w szafce lub szufladzie, na regale albo w konkretnym miejscu na biurku. Staraj się nie wrzucać książek gdziekolwiek, ponieważ może się to stać przyczyną naddarć, rozdarć lub zaginania stron. 

Kiedy już wygospodarujesz już miejsce dla swoich podręczników, pamiętaj o tym, że podczas korzystania z nich, również warto przestrzegać kilku zasad. Najważniejszą z nich jest dbanie o to, żeby nie zalać książek, ani nie pobrudzić ich jedzeniem. Jeżeli więc masz taką możliwość, staraj się uczyć w miejscu, w którym twoje podręczniki nie będą narażone na pobrudzenie. Staraj się również uważać na podręczniki w czasie “transportu.” Kiedy bierzesz książki do szkoły albo na uczelnię, wkładaj je do torby lub plecaka w taki sposób, żeby na pewno się nie pogniotły. A dodatkowo, zawsze pamiętaj o noszeniu okładek na książki.